Reu­ma­tyzm.

reumatyzmJesie­nią i zimą nasi­lają się dole­gli­wo­ści reu­ma­tyczne. Potocz­nie przez reu­ma­tyzm rozu­miemy cho­roby cha­rak­te­ry­zu­jące się prze­wle­kłymi zmia­nami zapal­nymi w obrę­bie tkanki łącz­nej, spo­wo­do­wane naj­czę­ściej reak­cją autoimmunologiczną.

Reu­ma­tyzm obja­wia się zmia­nami w sta­wach i kościach, dając objawy bólowe i ogra­ni­cze­nie rucho­mo­ści sta­wów, aż do cał­ko­wi­tego ich usztyw­nie­nia. Okre­śle­niem „reu­ma­tyzm” (gościec) okre­śla się potocz­nie reu­ma­to­idalne zapa­le­nie sta­wów. W 25 % przy­pad­ków są uwa­run­ko­wane gene­tycz­nie i wystę­pują rodzinnie.

Sza­cuje się, że cierpi na nie ok. 30% doro­słych Pola­ków. Zwy­kle są to osoby mię­dzy 30 a 50 rokiem życia. U osób star­szych bóle czę­ściej są pocho­dze­nia zwyrodnieniowego.

Czę­ściej doty­czą kobiet, gdyż hor­mony żeń­skie wpły­wają na układ immu­no­lo­giczny, co może pro­wa­dzić do roz­woju cho­rób z auto­agre­sji, jak np. reu­ma­to­idalne zapa­le­nie stawów.

Zimno, wil­goć i brak słońca, a co za tym idzie zmniej­szone wydzie­la­nie wita­miny D, mogą obni­żać próg bólu i nasi­lać dole­gli­wo­ści.  Obrzęk, ból i sztyw­ność, zwłasz­cza połą­czone z osła­bie­niem i utrata wagi powinny skło­nić do wizyty u leka­rza. Nie­po­koić zwłasz­cza powinny dole­gli­wo­ści, które naj­bar­dziej są nasi­lone rano i ustę­pują w ciągu dnia, ale powra­cają ponow­nie dnia następ­nego ranka.

Pro­fi­lak­tyka zmian sta­wo­wych to umiar­ko­wana, regu­larna aktyw­ność ruchowa, utrzy­my­wa­nie pra­wi­dło­wej masy ciała, zrów­no­wa­żona dieta i eli­mi­na­cja stresu.

A.W.

Jeżeli masz jakieś pyta­nia doty­czące tego tematu pro­simy o kon­takt :   kontakt@fizjoinformator.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć − = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>