Co zabrać na reha­bi­li­ta­cję? Nie­zbęd­ne rze­czy, któ­re war­to mieć ze sobą

Reha­bi­li­ta­cja wyma­ga odpo­wied­nie­go przy­go­to­wa­nia, aby zabie­gi prze­bie­ga­ły spraw­nie i kom­for­to­wo. Wła­ści­wy dobór akce­so­riów, stro­ju ma bez­po­śred­ni wpływ na kom­fort pacjen­ta pod­czas wizyt w gabi­ne­cie fizjo­te­ra­peu­tycz­nym, nato­miast wcze­śniej­sze przy­go­to­wa­nie doku­men­ta­cji medycz­nej uła­twi tera­peu­cie wywiad i diagnozę.

Doku­men­ta­cja medycz­na nie­zbęd­na na rehabilitację

Reha­bi­li­ta­cja bli­zny, sta­wu kola­no­we­go czy innych sta­wów, a tak­że dobór odpo­wied­nich metod fizjo­te­ra­peu­tycz­nych wyma­ga­ją kom­ple­tu doku­men­ta­cji medycz­nej. Wyni­ki badań obra­zo­wych takich jak RTG, tomo­gra­fia kom­pu­te­ro­wa, rezo­nans magne­tycz­ny czy USG umoż­li­wia­ją fizjo­te­ra­peu­cie bez­piecz­ne skon­stru­owa­nie pla­nu dzia­ła­nia, czy dobo­ru ćwi­czeń. Doku­men­ty te są szcze­gól­nie istot­ne przy reha­bi­li­ta­cji po endo­pro­te­zie kola­na, reha­bi­li­ta­cji po artro­sko­pii kola­na , reha­bi­li­ta­cji po oste­oto­mii kola­na czy reha­bi­li­ta­cji jakich­kol­wiek innych schorzeń.

Odpo­wied­ni strój na ćwi­cze­nia i zabie­gi fizjoterapeutyczne

Ćwi­cze­nia wyma­ga­ją wygod­nej odzie­ży, któ­ra nie krę­pu­je ruchów.. Naj­le­piej spraw­dzi się baweł­nia­na koszul­ka z krót­kim ręka­wem oraz dre­sy lub wygod­ne krót­kie spoden­ki, a tak­że baweł­nia­ne skar­pet­ki. Strój do reha­bi­li­ta­cji powi­nien być wygod­ny, nie­krę­pu­ją­cy ruchów i wchła­nia­ją­cy pot. Na reha­bi­li­ta­cję nale­ży zabrać obu­wie z anty­po­śli­zgo­wą pode­szwą, pamię­ta­jąc że nie­któ­re ćwi­cze­nia wyko­nu­je się rów­nież boso.

Sztyw­ne jean­sy czy koszu­la mogą ogra­ni­czać ruchy pod­czas ćwi­czeń, czy­niąc je mało kom­for­to­wy­mi. Strój spor­to­wy spraw­dzi się naj­le­piej przy zabie­gach wyma­ga­ją­cych dostę­pu do kon­kret­nych par­tii cia­ła, takich jak ple­cy, nogi czy ramio­na. Oso­by przy­cho­dzą­ce na zabie­gi po pra­cy powin­ny zabrać odzież zmien­ną, szcze­gól­nie zimą gdy na wizy­tę nie przyj­dzie się w krót­kich spodenkach.

Wła­ści­wa bie­li­zna na zabie­gi rehabilitacyjne

Reha­bi­li­ta­cja i inne zabie­gi manu­al­ne wyma­ga­ją odpo­wied­nie­go dobo­ru bie­li­zny. Naj­le­piej spraw­dzi się mięk­ka, bez­sz­wo­wa bie­li­zna, któ­ra nie będzie uci­skać cia­ła i powo­do­wać dys­kom­for­tu. Moż­na wybrać majt­ki typu strin­gi, szor­ty, bok­ser­ki lub figi, w zależ­no­ści od pre­fe­ren­cji. Waż­ne, aby były wyko­na­ne z natu­ral­nych, oddy­cha­ją­cych mate­ria­łów, takich jak baweł­na, modal lub bambus .

Nale­ży uni­kać koron­ko­wej bie­li­zny oraz bie­li­zny z meta­lo­wy­mi ozdo­ba­mi lub zapię­cia­mi, któ­re mogą uwie­rać pod­czas masa­żu. Moc­no przy­le­ga­ją­ce biu­sto­no­sze spor­to­we nie są wska­za­ne, ponie­waż nie pozwa­la­ją się roz­piąć i są zabu­do­wa­ne, zasła­nia­jąc spo­ro cia­ła. Jeśli zabieg będzie doty­czył czę­ści pier­sio­wej krę­go­słu­pa, fizjo­te­ra­peu­ta nie będzie mógł dokład­nie zba­dać zasło­nię­te­go obszaru.

Przy­go­to­wa­nie higie­ny przed zabiegami

Fala ude­rze­nio­wa i inne zabie­gi fizy­kal­ne wyma­ga­ją czy­stej skó­ry w oko­li­cy pod­da­nej zabie­go­wi. Przed masa­żem lecz­ni­czym nale­ży wziąć prysz­nic, aby zapew­nić kom­fort zarów­no pacjen­to­wi, jak i tera­peu­cie. Skó­ra powin­na być być pozba­wio­na kre­mów, bal­sa­mów czy olej­ków, któ­re mogą koli­do­wać z pre­pa­ra­ta­mi sto­so­wa­ny­mi pod­czas zabie­gu. Przed wizy­tą nie nale­ży uży­wać zbyt wie­lu kre­mów i bal­sa­mów do cia­ła, któ­re mogą utrud­nić zabieg.

Na oko­ło 1,5 godzi­ny przed zabie­giem nie powin­no się spo­ży­wać obfi­tych posił­ków, aby unik­nąć dys­kom­for­tu pod­czas leże­nia. Na ćwi­cze­nia nale­ży przy­cho­dzi­my co naj­mniej godzi­nę po posił­ku, ponie­waż ćwi­cze­nia fizycz­ne i peł­ny żołą­dek nie idą w parze.

Indi­ba – nowo­cze­sna tech­no­lo­gia wspie­ra­ją­ca rehabilitację

Tech­no­lo­gia Indi­ba wyko­rzy­stu­ją­ca prąd radio­fre­kwen­cyj­ny wyma­ga spe­cjal­ne­go przy­go­to­wa­nia skó­ry bez sub­stan­cji ole­istych. Pacjen­ci powin­ni zdjąć biżu­te­rię z czę­ści cia­ła, któ­re będą pod­da­ne zabie­go­wi. Oso­by z roz­rusz­ni­kiem ser­ca lub meta­lo­wy­mi implan­ta­mi muszą zgło­sić ten fakt tera­peu­tom przed roz­po­czę­ciem zabiegów.

Prak­tycz­ne przed­mio­ty na wizytę

Reha­bi­li­ta­cja wyma­ga przy­go­to­wa­nia dodat­ko­wych akce­so­riów zwięk­sza­ją­cych kom­fort zabie­gu. Do gabi­ne­tu war­to zabrać wodę do picia, aby uzu­peł­nić pły­ny po zabie­gu. Picie wody po masa­żu jest koniecz­no­ścią ze wzglę­du na usu­wa­nie tok­syn, któ­re uwal­nia­ne są pod­czas tera­pii. Nie­do­sta­tecz­ne nawod­nie­nie po masa­żu może pro­wa­dzić do odwod­nie­nia, bólu gło­wy oraz uczu­cia zmęczenia.

Orga­ni­za­cja pierw­szej wizyty

Reha­bi­li­ta­cja i inne zabie­gi wyma­ga­ją punk­tu­al­no­ści i odpo­wied­nie­go przy­go­to­wa­nia. Na pierw­sze zabie­gi lub ćwi­cze­nia war­to przyjść 10–15 minut wcze­śniej aby spo­koj­nie wypeł­nić nie­zbęd­ne doku­men­ty w rejestracji.

Po pierw­szym zabie­gu, gdy już pozna­my układ sal i poczu­je­my się pew­niej, moż­na ten czas nie­znacz­nie skró­cić. Pod­czas pierw­szej wizy­ty fizjo­te­ra­peu­ta prze­pro­wa­dzi szcze­gó­ło­wy wywiad oraz bada­nie funk­cjo­nal­ne, aby dopa­so­wać zabie­gi do indy­wi­du­al­nych potrzeb pacjenta. 

Wła­ści­we przy­go­to­wa­nie do reha­bi­li­ta­cji zwięk­sza kom­fort zabie­gów i przy­spie­sza osią­gnię­cie zamie­rzo­nych rezul­ta­tów tera­peu­tycz­nych. Prze­strze­ga­nie powyż­szych zale­ceń pozwo­li w peł­ni wyko­rzy­stać poten­cjał fizjo­te­ra­pii w pro­ce­sie powro­tu do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


six − 1 =