Ostrogi piętowe są to uwapnione zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, najczęściej zlokalizowane na okolicy przyśrodkowej, przy przyczepie ścięgna Achillesa. Jeżeli występują na tylnej części kości piętowej to nazywamy je ostrogą grzbietową. Prowadzą do wytworzenia się dziobiastej, ostrej narośli kostnej, przypominającej kształtem ostrogę – stąd nazwa.
Jej ucisk na rozścięgno podeszwowe jest przyczyną jego zapalenia (entezopatia rozściegna podeszwowego). Wywołuje to bolesność, utrudnia chodzenie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozrzedzenia struktury i naderwania ścięgna.
W początkowym stadium ból jest odczuwalny tylko przy nacisku, miejscowo lub może promieniować do palców lub brzegu stopy. Najpierw tylko podczas uprawiania sportu lub długotrwałego stania, z czasem nasila się i występuje również w spoczynku. Tłumaczy się to przeciążeniami i mikrourazami rozścięgna, które prowadzą do odrywania jego pojedynczych włókienek od guza piętowego. Ubytki kostne na guzie zostają nadbudowywane i tworzą ostrogę. Jej długość osiąga kilka mm, najczęściej 4–6 mm, choć czasem zdarzają się 1–2 cm.
Przyczyny powstawania ostrogi piętowej to najczęściej: płaskostopie, noszenie nieprawidłowego obuwia, urazy, przeciążania (praca stojąca, zbyt intensywny sport), nadwaga, wiek.
Diagnostyka polega na wykonaniu zdjęć rtg, na których bardzo dobrze widać wielkość i umiejscowienie ostrogi. Na tej podstawie lekarz dobiera odpowiednie leczenie.
Powinno być ono dwutorowe: likwidować stan zapalny i izolować ostrogę od tkanek miękkich.
Stan zapalny rozścięgna staramy się opanować przez fizykoterapię (pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza, kinesiotaping, terapia manualna) lub leki przeciwzapalne, a dziób kostny odseparować przez wkładki lub obuwie amortyzujące nacisk pięty na podłoże.
Jeżeli powyższe zabiegi nie przynoszą rezultatów, wykonujemy serię zabiegów fali wstrząsowej, która najczęściej pozwala usunąć dolegliwości (https://www.fizjoinformator.pl/pole-radiacyjne-fala-uderzeniowa-fala-wstrzasowa-ems/).
Jeżeli struktura rozściegna jest nadmiernie rozrzedzona, lekarz może zalecić podanie osocza bogatopłytkowego w celu wywołania jego przebudowy (https://www.fizjoinformator.pl/proloterapia–a-osocze-bogatoplytkowe-prp/).
Gdy jednak leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy niezbędny może się okazać zabieg chirurgicznego usunięcia ostrogi.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl
Jak można leczyć ostrogę ultradźwiękami skoro z mechaniki ich działania odbijają się od struktur chrzęstno –kostnych. Dwa laser o nikłej właściwości działania a trzy pole magnetyczne które nie ma namacalnych fizycznych właściwości przebudowy struktury z jednej na drugą. Z doświadczenia żadne z tych zabiegów nigdy nie było skuteczne. Najskuteczniej jest zastosować fale uderzeniową do “odnerwienia” tkanki i manualne kruszenie(uciski pulsacyjne statyczne) oraz poprzeczne masowanie w celu skutecznej przebudowy kolagenowej. Tyle że pacjenta trzeba poinformować że nie ma co się pieścić tylko działać i czekać, włącznie z okresowym potwierdzeniem diagnostycznym(USG).
Ultradźwiękami, laserem i polem nie leczymy ostrogi piętowej tylko stan zapalny rozścięgna podeszwowego powstały w wyniku drażnienia przez ostrogę.Co do fali uderzeniowej uważam, że jest bardzo skuteczna.
Wszystkie zabiegi są nic niewarte. Ostrogę swoją zlikwidowałam ćwiczeniami, rozciągając ścięgna. Doszłam do tego na zasadzie analizy naszej anatomii. W ciągu 2 tygodni już o ostrodze zapomniałam (moi znajomi też), a mam zdjęcie RTG, potwierdzające, że była. Wykrok jedna noga do przodu, druga wyprostowaną do tyłu. Trzymać się za framugi drzwi i zginać nogę tę, która jest z przodu i tak na zmianę (rozciągać nogę tylną delikatnie, aby sobie nie naderwać). Następnie próbować na stojąco dotknąć czołem do kolan itp. Następnie stanąć w adidasach na schodzie tak, aby pięta wisiała i naciskać piętą do dołu z wyczuciem, czyli wszystkie ćwiczenia nierozciągające , raz, 2 razy dziennie i po 2 tygodniach będzie po ostrodze! Przyczyna ostrogi tkwi w fizyce: siedzisz cały czas za biurkiem ze zgiętymi kolanami, to ścięgno ci się kurczy i ciągnie piętę, aż wyrasta na niej kolec itd. Ćwiczenia naprawiają ścięgna i wszystko wraca do normy
Do Jola.
Właśnie na RTG zdiagnozowano mi ostrogę podeszwową i grzbietową.
Boli jak cholera. Stwierdzenie o siedzeniu za biurkiem jest śmieszne i dotyczy tylko Twojego przypadku. To dotyka wszystkich ja mam 40 lat jestem spawaczem i nie siedzę za biurkiem nawet minutę. Jutro idę z wynikiem do lekarza i zobaczymy co dalej.
Moje ostrogi torturowały mnie pół roku . Co trochę przeszło, to się znowu odnawiało ze zdwojona siłą . Byłam zrozpaczona i bezsilna. Rady lekarzy były nic nie warte. Ciągły stan zapalny odbierał mi chęci do czegokolwiek. Aż wyczytałam w internecie, że bardzo skutecznym środkiem na ostrogi jest żel Biszolin, który kupiłam w sklepie zielarskim . [Ważne aby to nie była podróbka.] Ponadto będąc w Warszawie wstąpiłam do sklepu dla biegaczy a tam pracownicy dobrali mi odpowiednie specjalne wkładki do butów, które odpowiednio podparły i odciążyły rozcięgno podeszwowe http://www.sklepbiegacza.pl/akcesoria/wkladki_do_butow/superfeet_running_-_walking_blue
Te działania dopiero przyniosły mi ulgę i wyleczyły stan zapalny rozcięgna podeszwowego . Ożyłam ale bez wkładek na dłuższą metę się nie wypuszczam. Oczywistym powodem ostróg możne być otyłość ale to nie znaczy, że aby pozbyć się bólu z powodu ostróg trzeba od razu schudnąć 25 kilo chociaż na pewno nie zaszkodzi. Zresztą ‘szczuplaczki’ też cierpią z tego powodu. Zyczę zdrowia bo ja swoje odzyskałam..