Nazwa gołębi chód określa stawianie stóp z palcami skierowanymi do środka.
Gdy dziecko idzie po linii prostej, widać, że pięta jest ustawiona bardziej zewnętrznie niż palce.
Przyczyn gołębiego chodu może być kilka.
- Najczęstszą jest duże przodoskręcenie szyjki kości udowej, często towarzyszące dysplazji stawów biodrowych. Jeżeli budowa stawów biodrowych jest prawidłowa, a mimo to kości udowe rotują się wewnętrznie, należy pracować nad wyrównaniem napięć grup mięśniowych. Zaczynamy od zwiększenia elastyczności mięśni rotatorów wewnętrznych, a następnie pracujemy nad wzmocnieniem mięśni rotujących zewnętrznie. Oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń należy zwrócić dużą uwagę na pozycje dnia codziennego. Zwłaszcza siad, gdyż w nim przebywamy dziś najwięcej czasu. Dziecko powinno jak najczęściej siedzieć w siadzie skrzyżnym – ‘’po turecku’’. Szkodliwe zaś w tym przypadku będzie siadanie na podłodze ze stopami na zewnątrz i pupą pomiędzy stopami. Pozycja ta powoduje zwiększoną koślawość kolan, a to może dodatkowo nasilać nieprawidłowe ustawianie stóp.
- Koślawość kolan daje podobny obraz stawiania stópek. W takiej sytuacji dziecko powinno unikać pozycji rozkrocznych, oraz sportów typu łyżwy, narty, pływanie żabką, skakanie w rozkroku itp., do czasu gdy wada nie zostanie wyrównana. Orientacyjny test do zbadania w domu to porównanie odległości między kostkami wewnętrznymi w staniu, gdy wyprostowane kolana są złączone ze sobą. Jeżeli przerwa między kostkami jest większa niż 5 cm, to myślimy o koślawości kolan. Oprócz indywidualnie dobranych ćwiczeń dobrze sprawdza się w takiej sytuacji wykonanie wkładek do butów, które będą niwelować koślawość.
- Rzadko problemem są same stopy. Jeżeli dziecko chodzi cały czas w sztywnych butach, gdzie nie zginają się podeszwy, to takie obuwie może powodować lub nasilać rotowanie nóżek. Warto inwestować w dobre, elastyczne buciki, a przed zakupem przymierzyć kilka ich rodzajów, obserwując w których stópki ustawiają się właściwie.
- U małych dzieci, które dopiero zaczynają chodzić, stawianie stóp do środka jest normalne. Mają one jeszcze nie do końca ukształtowany staw biodrowy, ze zwiększoną antetorsją (przodoskręcenie) szyjki kości udowej. Aby utrzymać jego stabilność i zachować pion, dzieci samoistnie skręcają nóżki do środka. Obraz ten zmienia się z wiekiem, do 6–7 roku życia pozostaje normą.
Wskazane:
- jazda na rowerze z szeroko rozstawionymi kolanami
- siad po turecku (zwłaszcza ze złączonymi stopami i kolanami jak najniżej)
- chodzenie ze stopami skierowanymi na zewnątrz
- rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego, np. za pomocą rollera lub stojąc (stojąc prosto, skrzyżuj prawą nogę za lewą i unieś prawą rękę nad głowę. Wykonaj skłon tułowia w lewo)czy leżąc ( leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami, unieś prawą nogę z podłoża i przenieś ją na lewą stronę w poprzek bioder (90 stopni do osi długiej ciała). Przyciśnij nogę lewą ręką do podłoża, tak aby poczuć rozciąganie w bocznej części uda. Nie odrywaj barków od podłogi i nie uginaj kolana).
- wzmacnianie rotatorów zewnętrznych (głownie mięśnie pośladkowe, zasłaniacze, biodrowo-lędźwiowy, przywodziciele, prosty uda itd.), np. stojąc na czworakacj unoś ugięta w kolanie nogę w górę, wykroki w przód i przysiady ze stopami skierowanymi na zewnatrz itp.).
Niewskazane:
- siad z kolanami na zewnątrz i pupą między nogami
- nadwaga, otyłość
- zakładanie butów na odwrotne nogi (ucisk na duży palec, odwrotne wyprofilowanie).
Każda wada jest inna, każdy człowiek ma inną budowę i wszelkie ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza lub fizjoterapeutę. Powyższe opisy są jedynie przykładami.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl