Mamy Wielkanoc więc muszą być i jajka. Obecne już w kulturach starożytnych, były symbolem religijnym, związanym z cudem życia, narodzin, odrodzenia.
Najstarsze przykłady ich dekorowania liczą ponad 5000 lat i pochodzą z Asyrii, troszkę późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin.
W Polsce najstarsze pisanki pochodzą z końca X wieku, z opolskiej wyspy Ostrówek. Wzór rysowano roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatno-czerwoną barwę
W średniowiecznej Europie z okazji świąt wielkanocnych w kościołach odbywały się zabawy polegające na podawaniu sobie ugotowanego na twardo jajka. Zwycięzcą zabawy zostawał chórzysta, który jako ostatni trzymał jajko w momencie, gdy zegar wybił 12.00. Nagrodą było trzymane przez niego jajko.
Od 1878 roku w Stanach Zjednoczonych prezydent organizuje wielkanocne przyjęcie dla dzieci, podczas którego biorą one udział w konkursie toczenia jajek po trawniku.
Najsłynniejszymi wielkanocnymi jajkami są te wykonane przez rosyjskiego jubilera Petera Carla Fabergé. Z zewnątrz mają emaliowaną, wysadzaną kamieniami szlachetnymi skorupkę, w środku znajdują się kolejne – mniejsze, lecz równie kunsztownie wykonane. Fabergé wykonał 56 różnych jaj jubilerskich. Do dziś zachowało się ich 47 . Na światowych aukcjach osiągają one zawrotne ceny. W 2002 roku za jedno z nich zapłacono 9,5 miliona dolarów.
- Według Księgi Rekordów Guinnessa największe wielkanocne jajo powstało na zlecenie belgijskiego producenta czekoladek Guyliana. Nad ogromnym czekoladowym jajkiem pracowało 26 osób: po 525 godzinach jajko było gotowe i mierzyło 8,32 metrów. Na jego wykonanie zużyto 1950 kg. Czekolady.
- Światowy rekord Guinnessa w robieniu omletów przypada Howardowi Helmerowi, który w przeciągu 30 minut usmażył ich aż 427.
- Rekord świata w ilości zjedzonych jajek na twardo został ustanowiony w 2003 roku i należy do Amerykanki koreańskiego pochodzenia Sonyii Thomas, która w ciągu 6 minut i 40 sekund zjadła ich 65. Może zjadłaby i więcej, jednak zabrakło jaj.
- Produkcja jaj spożywczych na świecie wynosi 1,2 tryliona sztuk rocznie, z czego w Polsce jest to 9 miliardów. Przeciętny człowiek zjada w ciągu roku 182 jajka.
- Około 40% światowej produkcji jajek konsumowane jest w Chinach.
- Wytrzymałość opakowania z jajkami jest bardzo duża, bo jajka ustawione są w nim na sztorc, czubkami do góry. Jajko tak ustawione bardzo trudno jest zgnieść. Skorupka jajka kurzego musi być na tyle wytrzymała, żeby udźwignąć ciężar kury, która je wysiaduje.
- Najnowsze badania wykazują, że jajka wcale nie podnoszą poziomu złego cholesterolu, a obecne w jajku lecytyna i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wręcz pomagają pozbyć się cholesterolu i obniżają poziomu trójglicerydów we krwi.
- Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza jedzenie 10 jajek tygodniowo, łącznie z tymi użytymi do kotletów, ciast, makaronu.
- Według polskich dietetyków osoby zdrowe mogą jeść 1 jajko dziennie. Osoby mające podniesiony poziom cholesterolu — maksymalnie 2–3 jaja tygodniowo (liczymy żółtka, bo białka można jeść bez ograniczeń).
- Jajko jako jedyny produkt spożywczy zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, tzn. te, których organizm człowieka nie wytwarza, a które są dla niego niezbędne i dlatego musi je otrzymywać z pokarmem. Dwa jaja o masie 58 g pokrywają w 35 proc. dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na te aminokwasy.
- Skorupki jaj są jednym z najlepszych źródeł wapnia, który jest przyswajalny przez organizm w ok. 90%. Oprócz wapnia w skorupce zawarte są wszystkie niezbędne dla organizmu mikroelementy: cynk, żelazo, fluor, siarka, krzem, molibden — łącznie ponad 25. Skład skorupki jest bardzo podobny do składu kości i zębów. Skorupka jajka nie tylko wzmacnia tkankę kostną, ale i usuwa z organizmu pierwiastki promieniotwórcze. W celu spożycia skorupki należy zanurzyć na 5 minut we wrzątku, następnie pozostawić do wyschnięcia i zmielić w maszynce do kawy. Używać od 0,5 do 1 g dziennie, samodzielnie lub jako dodatek do potraw.
- Kura hodowlana składa średnio od 250 do 270 jajek rocznie, jednak niektóre składają ich ponad 300.
- Kolor skorupki jajka nie zależy od sposobu żywienia kury, ale od jej gatunku i cech genetycznych. Białe jajka znoszą kury typu Leghorn, zaś pozostałe rasy — brązowe i beżowe.
- Prawdopodobnie samce niektórych gatunków dinozaurów były odpowiedzialne za wysiadywanie jaj. Jaja te były nieraz zniesione przez kilka samic.
- Samce niektórych gatunków pingwinów maja w dole brzucha, nad nogami specjalny fałd tłuszczowy, służący do wysiadywania jaja.
A.W.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl