Mówiąc krótko jest to rozmiękanie chrząstki i taką definicję znajdziecie wszędzie. No dobrze, ale może coś więcej na temat tego „rozmiękania”.
Przede wszystkim jest to choroba, która prowadzi do zniszczenia chrząstki stawowej, a konsekwencją mogą być duże zmiany zwyrodnieniowe.
Uszkodzenia chrząstki stawowej mogą powstać wskutek urazu lub sumy mikrourazów w wyniku przewlekłego problemu w stawie (np. niestabilności kolana, uszkodzenia łąkotki lub zaburzenia osi mechanicznej). Chrząstka może tez ulegać uszkodzeniu w przebiegu osteochondritis dissecans, czyli oddzielającej jałowej martwicy chrzęstno kostnej.
Chondromalacja najczęściej jest oceniana w podziale na stopnie. Podział ten ustanowił w 1961 roku Outerbridge:
- 0 — chrząstka prawidłowa
- I stopień — spluszowacenie i zmiękczenie (obrzęk),
- II stopień — pęknięcia i fragmentacja (podobna struktura do wełny),ubytek niepełnej grubości –szczeliny <1,25 mm,
- III stopień — pęknięcia pełnej grubości sięgające do kości podchrzęstnej bez odsłonięcia kości (szczeliny >1,25 mm)
- IV stopień — ubytki odsłaniające kość podchrzęstną.
Wraz z postępem włóknienia osłabiającego wytrzymałość mechaniczną, powierzchowna strefa chrząstki ulega przerwaniu. Niewielkie pęknięcia chrząstki, ograniczone tylko do warstwy powierzchownej, powodujące tzw. „spluszowacenie” chrząstki, odpowiadają chondropatii o typie chondromalacji ll°.
Dalszy postęp zmian polega na pogłębianiu pęknięć i penetracji włóknienia chrząstki do następnych warstw, co odpowiada zmianom opisywanym jako chondropatia typu chondromalacji lll°. Jednakże należy przypomnieć, że u Outerbridge III stopień różnił się wielkością od II stopnia – powyżej 1.25mm .
W następnych etapach pęknięcia osiągają strefę podchrzęstną kości. Głębokie, horyzontalne bądź pionowe szczeliny prowadzą do wydzielania całych fragmentów chrząstki, które mogą ulec degradacji i wchłonięciu, bądź tworzyć ciała wolne w przestrzeni stawu. W ten sposób dochodzi do niewielkiego stopnia odsłonięcia powierzchni podchrzęstnej warstwy kości. Takie zmiany odpowiadają zmianom określanym jako chondropatia typu chondromalacji IV°.
W odniesieniu do chorób chrząstki należy posługiwać się określeniem chondropatia, oznaczającym proces degeneracji ograniczony tylko do struktury chrząstki.
Rozprzestrzenianie procesu zwyrodnieniowego poza strukturę chrząstki, do warstwy podchrzęstnej tkanki kostnej, określa się mianem choroby zwyrodnieniowej stawów (ang. osteoarthrosis, osteoarthritis).
Należy pamiętać, że aby stwierdzić, w którym stopniu chondromalacji znajduje się chrząstka trzeba wykonać badania obrazowe. Najlepiej widać to na rezonansie, choć pewne obszary stawu można także ocenić za pomocą USG.
Jeśli pójdziecie do lekarza i bez żadnych badań stwierdzi, że to, chondromalacja i nie doda nic więcej to należy się zastanowić nad tym czy na pewno jest to trafna diagnoza.
Często, bowiem termin chondromalacja jest nadużywany i używany w przypadku bólu przedniego przedziału stawu kolanowego https://www.fizjoinformator.pl/zespol-bolu-przedniego-przedzialu-stawu-kolanowego/ .
Jeżeli jednak stwierdzono u Ciebie chondromalację nigdy jej nie ignoruj. Nieleczona może doprowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych a w konsekwencji nawet do kalectwa.
Więcej na temat chrząstki https://www.fizjoinformator.pl/chrzastka-o-co-tyle-zamieszania/
E.K.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu prosimy o kontakt : kontakt@fizjoinformator.pl